Silaža za krave i goveda

Preporuke


Dolazak zime i hladnijih dana, za ishranu krava, junadi, ali i ostalih goveda, često se koristi silaža, kao ekonomična hrana koja se pravi leti i konzervira za zimu.


Silažu možemo definisati kao konzervisanu hrane za goveda koja je jako bitna jer obezbeđuje stabilnu proizvodnju mleka i mesa, uz male troškove.


Osnova silaže je kukuruz.


Optimalno vreme za žetvu silažnog kukuruza je kada je zrno u fazi voštane zrelosti, boja zrna kukuruza je tada tamnožuta, vrh zrna kukuruza je još vlažan, a ostatak zrna kukuruza je prilično čvrst, tj. onda kada je unutrašnjost zrna kao testo i kada se na vrhu zrna počinje javljati malo ulegnuće i kada sadržaj skroba ima maksimalnu koncentraciju.


Žetva kukuruza u ranoj fazi zrelosti, kada kukuruz nije dovoljno zreo ima manju hranjivu vrednost i biće manje ukusno, a visina košenja je najčešće od 10-15 cm od površine zemlje. Dužina seckanja u zavisnosti od vlage biljke od 0,60-1,25 cm. 


Silaža sa idealnim sadržajem suve materije (oko 30-35 %), secka se na dužinu od 0,6-2 cm, a silažu sa velikom vlažnošću biljaka treba seckati na dužinu 10-15 cm.


Kada se izvrši žetva kukuruza, on se transportuje do silosa za silažu.


Uglavnom je to horizontalni silos, napravljan od čvrstog građevinskog materijala i pravi se što bliže štalama, odnosno da bude što bliže mesta hranjenja.


Pre punjenja silosa, on treba dobro da se očisti i da se uradi dezinfekcija. Potom se silos puni i traktorima ili drugom mehanizacijom prelazi se preko mase i isteruje vazduh, predlog je da to sve bude što pre u toku dana, a što se vazduh više istera, silaža će biti kvalitetnija, jer ima optimalne uslove za rad bakterija.


Nakon toga se silos i silaža pokrivaju, folijom, da ne prolazi svetlost, kiša i da se na taj način čuva kvalitet silaže.


U ovim hladnim danima (mada se silaža koristi i tokom čitave godine) sve je spremno za sečenje silaže i hranjenje goveda. Silaža se otkriva polako i seče ravnomerno, i uz sečenje voditi računa da se ne dolazi do rastresanja silaže. Potom se kolicima ili nekom drugom mehanizacijom odvozi do goveda na ishranu.


Silaža se može davati muznim kravama u količini od 25-30 kg na dan, junadi od 15-30 kg na dan.


Preporuka je da se silaža kao ishrana uvek radi u kombinaciji sa detelinom, da ne bude čista silaža kao jedina ishrana.


Loš kvalitet silaže može ozbiljno ugroziti goveda i probavni sistem, odnosno može biti više štete nego koristi.



Sve cene na sajtu su postavljene od strane korisnika.
Pijace.com ne garantuje da su sve informacije o proizvodima potpuno tačne i bez grešaka.
Copyright © 2015 - 2024 Pijace.com Sva prava su zadržana.

Cene na pijacama - stoka, voće, povrće, žitarice

Pijace.com koristi cookie-je (kolačiće) da bi obezbedio optimalno korisničko iskustvo naših posetilaca. Ako dalje nastavite korišćenje sajta prihvatate cookie-je (kolačiće) i smatramo da ste saglasni sa našom Politikom privatnosti i Uslovima korišćenja U suprotnom izađite sa sajta.