Krastavac (lat. Cucumis sativus) vrsta je zeljastih biljaka iz porodice bundeva (Cucurbitaceae). Koristi se u ljudskoj ishrani kao povrće. Da bi se sačuvao i dobio kvalitetan krastavac, potrebno je na vreme primetiti razne bolesti, štetočine, korove koje napadaju krastavac i nakon toga odmah reagovati.
Predstavljamo neke od bolesti krastavaca:
Plamenjača krastavca (Pseudoperonospora cubensis)
Na starijem lišću javljaju se pege žućkaste boje. Ove pege se šire i mogu zahvatiti veliki deo lista. Pege kasnije postaju mrko crvene do mrke. Na naličju lista u okviru ovih pega razvija se prevlaka sive boje.
Virus mozaika krastavca
Virus mozaika krastavca je kod nas jedan od najraširenijih virusa na paprici i paradajzu.
Pepelnica krastavca (Erysiphe cichoracearum)
Simptomi bolesti se ispoljavaju u obliku pepeljastih fleka na licu lista. Sa starenjem lišća, ova pepeljasta navlaka se naglo širi i zahvata celu površinu.
Bela leptirasta vaš u krstavcima (Trialeurodes vaporarium)
Ova štetočina povoljnim uslovima za razviće može da ima veliki broj generacija i brz ciklus razvoja. Pre svega joj odgovaraju uslovi visoke temperature i sušnog klimata karakteristični za proizvodnju povrća u zaštićenom prostoru.
Baštenski pauk ili koprivina grinja u krastavcima (Tetranychus urticae)
Prezimljava u stadijumu odrasle ženke na skrovitim mestima oko biljke domaćina, opalom lišću, ispod i u pukotinama kore, kao i u površinskom sloju zemljišta.
Puževi u krastavcima
Puževi mogu biti ozbiljne štetočine povrtarskih useva, posebno u godinama sa dosta vlažnosti, na mestima blizu reka, obodima šuma, u staklenicima i plastenicima.