Krompir je vrsta biljaka skrivenosemenica iz porodice pomoćnica (Solanaceae). Uzgaja se širom planete i koristi za ishranu ljudi i domaćih životinja, jer poseduje podzemno stablo veoma bogato skrobom. Reč „krompir“ se može odnositi na bilo samu biljku ili na jestivu krtolu. Da bi se sačuvao i dobio kvalitetan krompir, potrebno je na vreme primetiti razne bolesti, štetočine, korove koje napadaju krompir i nakon toga odmah reagovati.
Predstavljamo neke od bolesti krompira:
Plamenjača krompira (Phytophthora infestans)
Prvi simptomi se javljaju na lišću, na mestu ostvarene zaraze posle perioda inkubacije. Simptomi su u početku u obliku vodenastih pega tamnozelene boje.
Crna pegavost krompira (Alternaria solani)
Bolest zahvata lišće, stablo i krtole krompira. Prve pege se javljaju na donjem lišću, početku su male (1 – 2 mm) koncentrično zonirane pege, okruglastog do nepravilnog oblika (na ivicama listova ), žućkaste boje, oštro su ograničene od zdravog dela lista, a kasnije postaju smeđe i gotovo crne (konidiofore I konidije gljive).
Bela trulež krompira (Sclerotinia sclerotiorum)
Bela trulež je polifag, napada velik broj biljaka, soju, pasulj, paradajz, uljanu repicu i druge biljke.Naravno treba napomenuti da je i osetljivost hibrida od značaja za pojavu bolesti.
Krompirova zlatica (Leptinotarsa decemlineata)
Na listovima i njihovim ivicama se pojavljuju tragovi i rupe od griženja (insekti i larve). U slučaju jake zaraze mogu da budu do gola progriženi do osnove i stabljike (larve). Tipična su jaja narandžaste boje, koja se odlažu u paketima do 10-30 komada sa donje strane lista.
Puževi u krompiru
Puževi mogu biti ozbiljne štetočine povrtarskih useva, posebno u godinama sa dosta vlažnosti, na mestima blizu reka, obodima šuma, u staklenicima i plastenicima.
Žičari u krompiru (Elateridae)
Žičari su najznačajnije štetočine korenasto-krtolastih biljaka i ratarskih useva u polju i zatvorenom prostoru.